Митев блесна кај ЕВН за победа над Bestway Solutions

Еве ги резултатите од вчерашните натпревари во Бизнис Лигата на Македонија.

Макпетрол преку дуото Ѓоргиовски – Бекиовски до победата над Леар

Макпетрол 9-2(3-0) Леар

Макпетрол: Мишо Ѓоргиовски 28’ 37’ 39’ Бенер Бекиовски 19’ 23’ 34’ Никола Секуловски 5’ Марио Митровиќ 16’ Баже Тодоровски 34’

Леар: Драган Ѓорѓески 29’ Борче Ристевски 36’

Единаесетото коло од Бинзис Лигата го отворија екипите на Макпетрол и Леар, двете екипи во овој натпревар влегоа силно мотивирани и со офанзивна игра. Екипата на Макпетрол прва го отвори резултатот во 5та минута со погодокот на Секулоски, ова и даде дополнителен мотив на екипата на Макпетрол која продолжи со одлична игра и со зголемување на резултатот. Екипата на Леар имаше неколку одлични шанси но слаба реализација па на полувремето Макпетрол замина со предност од 3-0. Во второто полувреме екипата на Макпетрол продолжи со одличната игра и со зголемување на своето водство кое до 28та минута изнесуваше 5-0. Екипата на Леар успеа преку Ѓорѓески и Ристевски да ја намали разликата, но Макпетрол ја имаше контролата врз играта и преку расположените Бекиоски и Ѓоргиоски успеваше да дојде до резултатска позитивакоја на крајот изнесуваше убедливи 9-2.

ЕВН 8-3(5-1) Bestway Solutions

ЕВН: Дарко Стоилевски 6’ 27’ Вилијам Митев 4’ 11’ 35’ Ајет Новобрдалија 15’ 36’ Никола Атанасов 18’

Bestway Solutions: Петар Стефанов 19’ 33’ 34’

Одличен почеток за екипата на ЕВН во дуелот со Bestway Solutions , тие од самиот старт наметнаа високо темпо на игра што им донесе резултатска предност во раната фаза од полувремето. Во 4та минута за ЕВН стрелаше Митев за водство од 0-1, а само две минути подоцна му се приклучи Стоилевски за зголемување на предноста на 2-0. Екипата на Bestway Solutions имаше неколку одлични шанси но слаба завршница што ЕВН го казни за па до полувремето од минута во минута ја зголемуваше предноста, екипата на Bestway Solutions успеа преку Стефановски успеа само да ја ублажи разликата која на паузата изнесуваше 5-1. Во второто полувреме екипата на ЕВН продолжи во ист ритам со офанзивна и брза игра успеваше да дојде до чисти ситуации за погодок кои и ги користеше. Екипата на Bestway Solutions имаше неколку одлични погодоци но не успеа резултатски да се доближи. Екипата на ЕВН ја имаше контролата врз резултатот и големата предност од првото полувреме па на крајот славеше со 8-3.

Аџибадем Систина со тимска игра славеше над А1

A1 7-14(2-6) Аџибадем Систина

А1: Леонид Јандреоски 19’ 24’ 26’ 35’ Зоран Николовски 34’ Оливер Димановски 24’ Коте Јанакиевски 3’

Аџибадем Систина: Игор Ѓоршиевски 5’ 23’ Кристијан Димковски 13’ 30’ Даниел Боневски 2’ 9’ 24’ 27’ 39’ 40’ Ивица Петровски 18’ Бошковски Златко 3’ 33’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на А1 и Аџибадем Систина, екипата на Систина во раната фаза од полувремето преку Боневски успеа да поведе со 0-1. Екипата на А1 ги консолидира своите редови и преку голманот Јанакиевски успеа да израмни на 1-1, сепак екипата на Систина само две минути подоцна повторно го врати своето водство со погодок на Ѓорѓиевски. Во остатокот од полувремето екипата на А1 се обидуваше да ја изненади одбраната на Систина но овие одлично беа поставени а преку брзи контра напади успеаваа да ја зголемат предноста која на полувремето изнесуваше 2-6. Во второто полувреме екипата на А1 настапи малце поофанзивно и успеа да ја намали предноста на Систина но екипата на Систина одлично го постави нападот и успеваше да ја одржи преднста. До крајот на натпреварот екипата на Аџибадем Систина не дозволи А1 да изненади па на крајот Аџибадем Систина славеше со 7-14.

Во дерби натпревар Халк Банка славеше над Матрикс

Матрикс 2-3(1-1) Халк Банка

Матрикс: Тони Брњанчевски 5’ Иван Георгиев 31’

Халк Банка: Самир Вели 33’ Дејан Петковски 2’ 35’

Израмнето и цврсто прво полувреме прикажаа екипите на Матрикс и Халк Банка, двете екипи влегоа во овој натпревар силно мотивирани. Екипата на Халк Банка имаше одличен почеток и во 2та минута успеа да дојде до водство со погодокот на Петковски, екипата на Матрикс брзо возврати со погодок за Брњанчевски за 1-1. Во остатокот од полувремето екипите ја смирија играта и со изградени шанси се обидуваа да го изненадат противникот но до полувремето мрежите мируваа. Во второто полувреме се продолжи со цврста и израмнета игра екипата на Матрикс во 31та минута од полувремето успеа да дојде до предност од 2-1 со погодокот на Георгиев. Сепак екипата на Халк Банка преку Вели успеа да дојде до повторно израмнување во 33та минута и тоа ја направи завршницата на овој дуел вистинска драма. Во ваквата завршница екипата на Халк Банка успеа со вториот погодок на Петковски успеа да направи целосен пресврт и да слави на крајот од овој натпревар со резултат од 2-3.